بالکن چیست؟

بر پایهٔ واژه‌نامه دهخدا، بالکن احتمالاً از ریشه فارسی «بالاخانه» اقتباس شده‌است. بر باور برخی از زبان‌شناسان، واژه بالکن که ابتدا از زبان ایتالیایی به زبان‌های فرانسوی، انگلیسی و روسی وارد شده‌ است، دارای ریشهٔ فارسی است.

 بالکن (از ایتالیایی : balcone، آلمانی balcho و احتمالا هم ریشه فارسی این کلمه بالکانه bālkāneh یا در زمان قدیمی تر پالکانه pālkāneh بوده است. در زمان قدیم بالکن یک پلت فرم طرح از دیوار یک ساختمان بوده است. 

بالکن از الحاقات آپارتمان‌ها محسوب می‌شود که مساحت آن در مساحت آپارتمان و بنا محاسبه می‌گردد. بالکن‌ها فضاهایی مسقف هستند که حداقل یک طرف آن رو به فضای بیرونی دارند، گاهی بالکن ها دو طرف و گاهی سه طرف باز رو به فضای مجاور دارند. در این فضا قسمت‌های بسته فضا شامل نیم دیوار، نرده یا ترکیب این دو با دیوار است.

 

بالکن

انواع بالکن در معماری

بالکن سنتی: 

که به آن مالت نیز گفته می شود، یک بالکن بسته چوبی است که از یک دیوار بیرون زده است.

در مقابل، یک ” بالکن ژولیت ” از ساختمان بیرون نمی زند. این معمولاً قسمتی از یک طبقه فوقانی است که فقط در جلوی آن نرده است. بالکن های مدرن ژولیت اغلب شامل یک سد فلزی هستند که در مقابل پنجره ای بلند قرار گرفته و قابل باز شدن است. طراحی ایوان ویلا امروزه نیز بالکن ها فضاهایی سقف دار هستند که حداقل از یک طرف به فضای بیرونی مشرف هستند و از طرف دیگر رو به دیوار است.

 

بالکن سنتی

بالکن ژولیت: بالکن های ژولیت به نام ژولیت شکسپیر نامگذاری شده اند که در صحنه های نمایشی سنتی نمایش رومئو و ژولیت، هنگامی که روی بالکن خود است، مورد توجه رومئو قرار می گیرد. اگرچه در نمایشنامه همانطور که نوشته شده، اشاره ای به بالکن نشده است، ویلای کوچک سنتی بلکه فقط از پنجره ای که ژولیت در آن ظاهر می شود گفته شده است. بالکن جولیان نسخه کمی بزرگتری از جلیت بالکن معروف است که برخلاف بالکن کوچکتر ژولیت کمی از دیوار بیرون زده و حداقل دو پنجره بیش از یک پنجره را پوشانده است.

بالکن ژولیت

بالکن های مشهور

یکی از مشهورترین کاربردهای بالکن در صحنه های سنتی صحنه است که در تراژدی ویلیام شکسپیر، پتینه شومینه رومئو و ژولیت به “صحنه بالکن” معروف شده است (اگرچه در این صحنه اشاره ای به بالکن نشده است، فقط از پنجره ای که در آن ژولیت ظاهر می شود).

بالکن های مدرن

در واقع بالکن های امروزه به روز و مدرن شده بالکن های قدیمی هستند طراحی زمین ویلایی که علاوه بر اینکه به فضای بیرونی راه دارند و از خانه کمی جلوتر هستند، دیواره کوتاه یا نرده ای برای حفظ حریم شخصی و ایمنی نیز جلوی آن ها وجود دارد.

سیستم بالکن شیشه ای ،امکان استفاده از تراس در  تمام فصول  را برای شما به ارمغان می آورد. 

 در سیستم شیشه های بدون فریم محیط بالکن خود را مطابق میل خود طراحی میکنید وازمزایای عایق شدن بالکن بهره مند خواهید شد . سیستم بالکن شیشه ای جام بالکن با هدف تامین محیط آرام و زیبا برای شما از بهترین متریال استفاده می کند و به مدت 5 سال ضمانت و 10 سال خدمات پس از فروش را دارا است.

سیستم بالکن شیشه ای بهسازان انرژی  شامل دو پروفیل عمودی است که بصورت تکیه گاه روی سقف ، نرده و یا کف ساختمان جاسازی می شود. شیشه سکوریت در قاب آلومینیومی ، شیشه سکوریت برخی با ضخامت متناسب با کاربرد و فضای بالکن شما بهترین انتخاب را برای باز شدن و افزایش فضا داراست. پنل شیشه ای اول ؛ براحتی  امکان چرخش 90 درجه را دارد و براحتی در کنار فریم قرار می گیرد. بقیه شیشه ها همچنین برای حفظ زیبایی بالکن و نمای ساختمان ، هم اندازه برش داده شده اند ، که به صورت یک اسلاید امکان حرکت به طرف فریم را دارد. زمانی که هر یک از شیشه ها صورت افقی را به یک سمت حرکت داده است ، لولاها بصورت پیوسته در ارتباط با شیشه هستند و امکان باز شدن کامل شیشه ها وجود دارد. حرکت شیشه ها به سمت داخل امکان پذیر است و راحت شیشه ها را می توان باز و بسته نمود .