تعریف بالکن، تراس، پاسیو و ایوان و تفاوت آنها

فضای خارجی خانه دارای نام های متفاوتی مانند بالکن، پاسیو، تراس و ایوان هستند. این مکان ها اگر در خانه های آپارتمانی و یا برج ها خوب طراحی شوند، می توان از آنها در تمامی فصول و شرایط مختلف استفاده کرد.

بسیاری از ما همه این فضاها را یکی می دانیم و تفاوتی بینشان قائل نیستیم اما هر کدام از این فضاها خصوصیات خاص خود را داشته و با یکدیگر متفاوتند. در این بخش از مقاله  با تفاوت میان بالکن، تراس، پاسیو و ایوان آشنا خواهید شد. برای دانستن تفاوت میان بالکن، تراس، پاسیو و ایوان ابتدا باید با خصوصیات هریک از آنها آشنا شوید:

 پاسیو چیست؟

پاسیو که به آن حیات خلوت یا حیاط پشتی نیز می گویند، بیشتر در خانه های ویلایی کاربرد دارند و معمولا به خانه متصل هستند. پاسیو می تواند در پشت و یا جلوی خانه به صورت روباز و یا رو بسته باشد اما اکثر پاسیوها یک حیاط کوچک تر در پشت خانه برای کسب آرامش به شمار میروند. معمولا پاسیوها دارای یک آبدار خانه ی کوچک و فضایی سبز هستند.

پاسیو چیست؟
وین تیونینگ

ایوان چیست؟

ایوان ها یکی از اجزای مهم در معماری سنتی ایران به شمار می روند که فضایی میانی، بین بیرون و درون هستند و ریشه ی پیدایش آن به دوره اشکانیان برمی گردد. ایوان فضایی است که به دلیل ارتفاع آن از زمین مانع نفوذ گرد و غبار را به داخل خانه می شود.

ایوان یادآور فضاهای نیمه باز معماری اقلیم گرم و خشک است که در سایر اقلیم های ایران مانند جنوب و شمال نیز دیده می شود و معمولا به نام های محلی مانند «شناشیل» در بندر بوشهر خوانده می شوند.

ایوان یک محیط خارج از خانه است که محل مناسبی برای استراحت بعد از یک روز خسته کننده به شمار میرود و معمولا بیشتر در خانه های روستایی و برای تعامل بین همسایه ها کاربرد دارد و ایوان خیلی جایی در آپارتمان ها ندارد.

ایوان ها می توانند به صورت رو بسته و یا رو باز در جلو خانه ساخته شوند. بیشتر ایوان ها مسقف بوده و دارای پنجره هستند اما اگر رو باز باشند بدون پنجره ساخته می شوند. به دلیل داشتن فرهنگ های متفاوت در جاهای مختلف ساخت ایوان ها در هر جایی از دنیا متفاوت است.

بالکن چیست؟

بالکن که برای اولین بار در قرون وسطی ساخته شده ، فضای کوچک و دارای عمق یک متری هستند که همیشه دارای نرده ی محافظ بوده و نقش مهمی در آپارتمان های امروزی که دارای حیاط های شخصی نمی باشند، ایفا می کنند. بالکن بیشتر در رابطه با آپارتمان ها و ساختمان های بزرگ استفاده می شوند.

نرده شیشه ای بالکن
تراس چیست؟

تراس چیست؟

همانطور که گفتیم بالکن فضای کوچکی است اما تراس همان بالکن با فضای بزرگتری می باشد که قابل چیدمان بوده و بر عکس بالکن که تنها می توان در آن باربیکیو قرار داد و فضایی برای چیدن صندلی و... ندارد، شما می توانید در تراس صندلی بچینید و از این فضای پرکاربرد لذت ببرید.


به طور کوتاه و مختصر اینگونه می توانیم بگوییم؛ به فضایی بدون سقف که به بنا متصل است تراس می گویند. با توجه به اینکه تراس از اجزای یک ساختمان محسوب می شود اما مساحتش در بنا به حساب نمی آید و فضایی مشاع است. تراس‌ها به‌طور معمول دارای عرض کم در حدود یک متر و طول بیشتری هستند اما این یک اصل کلی و ثابتی نیست و می توان تراس ها را به ابعاد و اشکال خاص دیگری نیز دید.

رواق چیست؟

رواق فضایی است مشتمل بر سقف و ستون که حداقل در یک طرف مسدود باشد و انسان را از تماس با بارش و تابش نورآفتاب مصون می دارد و در مناطقی که شدت نور و حرارت خورشید زیاد باشد نور مناسب و ملایمی را به داخل عبور می دهد و دراین صورت روشناییی از طریق غیرمستقیم یا با واسطه خواهیم داشت.

فضای رواق در معماری در مجموع  یکی از کنترل کننده های نور در فضاهای معماری می باشد. این فضا جز عناصر سنتی معماری ایرانی می باشد که بیشترین استفاده را در مساجد و اماکن مذهبی داشته است.

 

رواق چیست؟

ما فضاها را دگرگون می کنیم