مزایای استفاده از وین تیونینگ

بهسازان انرژی

روش upvc امروزه در بسیاری از ساختمان های ایرانی در حال اجراست غافل از این که روش جدیدی به نام وین تیونینگ به وجود آمده که بدون تغییر نمای ساختمان می توانیم پنجره های آهنی و چوبی را دوجداره و کاملا عایق کنیم. در مطلب قبلی در ارتباط با مزیت روش وین تیونینگ نسبت به روش upvc صحبت کردیم اما امروز می خواهیم به مزیت های روش upvc بپردازیم که در روش وین تیونینگ کم تر دیده می شود.

چرا باید پنجره های خود را تبدیل به upvc کنیم؟

وین تیونینگ

اما قبل از هر چیزی این سوال مطرح می شود که چرا باید پنجره های خود را با استفاده از روش upvc تعویض کنیم. مگر پنجره های آهنی و چوبی نمی توانند همان کار را انجام دهند که پنجره های upvc انجام می دهند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که دنیای مدرن امروزی دنیای تغییرات است و بدون شک هر کسی نخواهد تغییر کند نمی تواند به مزیت جدیدی دست پیدا کند این قضیه در ارتباط با روش upvc هم موجود است.

پنجره ها وسیله های محافظتی است که به وسیله آن بایستی انرژی سرمایشی و گرمایشی داخل منزل محفوظ بماند تا از مصرف زیاد انرژی و هم چنین سرد شدن یا گرم شدن داخل منزل جلوگیری کند. این تعریف ساده از پنجره است که در قدیم استفاده می کردیم. اما امروزه با پیشرفت زندگی شهرنشینی و هم چنین شلوغ شدن شهرها دو دغدغه دیگر به زندگی شهرنشینی اضافه شده، اول سر و صدا و دوم گرد و غبار. بدون شک پنجره های آهنی و آلومینیومی قدیمی توانایی دفع صداهای زیاد را از محیط خارج منزل ندارند و همین مساله باعث اذیت و آزار ساکنین منازل می گردد. پنجره upvc برای نخستین بار در کشور آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. یکی از مهم ترین مزیت های مربوط به این وسیله در آن است که از دو شیشه استفاده شده که فاصله ما بین این دو شیشه را گاز بی اثر آرگون پر می کند. تمام خاصیت مربوط به روش upvc در این گاز بی اثر است به طوری که اجازه نفوذ هیچ گونه آلودگی و حتی سر و صداهای زیاد را به داخل منزل نمی دهد. اما مساله دیگر بهینه سازی مصرف انرژی در داخل منزل است در حالی که با استفاده از پنجره های قدیمی نمی توانیم انتظار این مساله را داشته باشیم که بهینه سازی مصرف انرِژی به صورت 100 درصد صورت می گیرد و درصد زیادی از این انرژی از منزل خارج می شود و و این مساله بسیار برای صنعتگران در حوزه شیشه نگران کننده بود تا این که با ابداع روش upvc این مساله و نگرانی برطرف گردید.

  • یش تر مزیت های مربوط به روش upvc را در بالا عنوان کردیم. اما این مساله را بیان نکردیم که زیبایی کار در این روش نسبت به دو روش دیگر یعنی استفاده از پنجره های آهنی و قدیمی و هم چنین روش وین تیونینگ دو برابر است. در روش وین تیونینگ زیبایی کار بسیار بیش تر از روش قدیمی استفاده از پنجره های آهنی است ولی به هر حال این مساله را به یاد داشته باشید که در این روش نمی توان انتظار این را داشت که زیبایی برابری با روش upvc داشته باشد. و اولین مزیت مربوط به استفاده از این روش زیبایی بسیار زیادی است که به دکوراسیون منزل می بخشد.
  • دومین مزیت استفاده از روش upvc نسبت به روش وین تیونینگ در این است که دیگر نیازی به تغییرات کلی در ساختار پنجره نداریم. یعنی یک بار این روش را در منزل خود ایجاد می کنیم و برای همیشه منزل ما از نظر پنجره بیمه است، مگر آن که بلایای طبیعی هم چون سیل و زلزله و یا آتش سوزی در داخل منزل باعث تغییر ساختار در محیط داخلی منزل شود. در حالی که در روش وین تیونینگ به صورت قانونی هر 10 سال یکبار بایستی نسبت به رنگ آمیزی پنجره ها اقدام شود. شاید این مدت زمان طولانی باشد ولی به هر حال یک عیب نسبت به روش قبلی است که ما باید برای رنگ آمیزی پنجره ها اقدام کنیم.
  • در روش وین تیونینگ از فلز آهن استفاده می شود و همین مساله عیب هایی را برای این روش به وجود آورده به طوری که در روش upvc به صورت کامل از پلاستیک فشرده استفاده می شود. عبور سرما و گرما در مورد فلز آهن حدود 10 درصد بیش تر از پلاستیک است و این یکی دیگر از مزیت های مربوط به استفاده از روش upvc نسبت به روش وین تیونینگ است.هم چنین خاصیت اکسیده شدن فلز آهن یکی دیگر از معایب استفاده از این روش نسبت به روش upvc است. اگر مراقبت جدی در رابطه با اکسیده شدن فلز آهن صورت نگیرد باید هر لحظه شاهد زنگ زدن آهن مربوط به آن باشیم و این می تواند هم چهره پنجره را زشت کند و هم مقاومت آن را کاهش دهد. در حالی که در روش upvc چنین مساله ای اصلا دیده نمی شود و بدلیل استفاده نکردن از آهن در این روش دیگر نگرانی از بابت زنگ زدن آن نخواهیم داشت.
  • اما آخرین مطلب که لازم است در این جا بیان کنیم و جزء مطالب مربوط به مزیت استفاده از روش upvc  نسبت به روش وین تیونینگ خواهد بود، برداشته شدن کامل پنجره های قدیمی در این روش است. در این روش تعمیری صورت نمی گیرد و تمامی خواص منفی که در پنجره های آهنی بود برداشته می شود. در روش وین تیونینگ هم چنین مساله ای پابرجاست که تعمیر کلی در خصوص پنجره های قدیمی صورت می گیرد. اما اگر استاد کار شما در این زمینه ماهر نباشد ممکن است نتیجه درستی از روش وین تیونینگ نبینید، چون که اجرایی کردن این روش نیاز به مهارت و تجربه زیادی دارد. گاهی اوقات شاهد آن بوده ایم که صاحب منزل از وین تیونینگ استفاده کرده ولی به دلیل نا آشنایی استاد کار وی با قوانین مربوط به این روش، نه تنها نتیجه بهتری از این روش نگرفته بلکه بدتر شده و این اصلا خوب نیست. پس پیشنهاد می کنیم جهت اجرایی کردن این روش از سر منشاء آن و شرکتی که این روش را ابداع کرده کمک بگیرید تا صفر تا صد کار را برای شما انجام دهد.

اما در روش upvc چنین مسائلی دیده نمی شود و شاید اگر استاد کار زیاد ماهر نباشد نیز مساله ای در طرز کارکرد پنجره ها ایجاد نشود. چون که در این روش تمامی پنجره های کهنه و قدیمی از جا برداشته می شوند و به جای آن پنجره های upvc به همراه چهارچوبی که دارند نصب می شوند. به هر حال توجه کردن به این نکات بسیار لازم است که شما انتخاب کنید که از کدام روش می خواهید استفاده کنید.

روش upvc

در مقاله قبلی هم مزایای استفاده از روش وین تیونینگ نسبت به روش upvc را بیان کردیم و حال این سلیقه شماست که بخواهید از کدام روش استفاده کنید. ولی به هر حال پیشنهاد می کنیم که در این راستا از نظرات و راهنمایی های کارشناسان شرکت بهسازان انرژی استفاده کنید تا شما را به صورت کامل در این دو زمینه راهنمایی کنند تا انتخابی بهتر و درست داشته باشید.

در این مقاله به صورت کامل به مزیت های مربوط به روش upvc نسبت به روش های دیگر پرداختیم و هم چنین علت های آن را بیان کردیم. اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید حتما با کارشناسان این شرکت ارتباط بگیرید.