کیفیت یا قیمت


با توجه به اهمیت صرفه جویی در انرژی و همچنین کاهش صداهای مزاحم و عدم نفوذ گرد و خاک و آب باران به داخل منزل، پنجره ها از اهمیت خاصی برخوردار شدند و در حد یکی از لوازم اصلی خانه مورد توجه قرار گرفته اند.

به همین علت افرادی که مشکلات و دغدغه های ذکر شده را دارند تصمیم می گیرند پنجره های قدیمی را با پنجره های UPVC تعویض کنند.

به همین منظور نیاز به انتخاب یک پنجره ساز خوب با مشخصه هایی نظیر کیفیت بالا، قیمت مناسب، پشتیبانی قوی، خدمات پس از فروش و همچنین خوش قول و مورد اطمینان داریم.

در مشخصه های ذکر شده ، قیمت از اهمیت زیادی برخوردار است ولی باید این را هم در نظر داشته باشیم که قیمت و کیفیت دو عامل جدایی ناپذیر هستند.

بعنوان مثال فرض کنید می خواهید ماشین لباسشویی خریداری نمایید . آیا تصور میکنید که ( ماشین میخواهد لباس بشوید و فرقی در ماشین ها وجود ندارد) پس پایین ترین قیمت را خریداری می کنید و یا  کیفیت و خدمات و برند آن برای شما علاوه بر قیمت اهمیت دارد.

با یک تحقیق ساده در بازار پی می برید که برای یک ماشین لباسشویی 8 کیلویی سه محدوده قیمت وجود دارد که عبارتند از:

  • ماشین لباسشویی چینی و یا برند متفرقه و بدون گارانتی با قیمت حدود یک میلیون تومان .
  • ماشین لباسشویی کره ای و یا برند ایرانی مرغوب و دارای گارانتی با قیمت حدود دو میلیون تومان .
  • ماشین لباسشویی آلمانی و دارای گارانتی با قیمت حدود سه میلیون تومان .

هر سه رده کالا های فوق مشتریان خود را دارد ولی شما جزء مشتریان کدام رده هستید؟

حال اگر تصور می کنید پنجره ، پنجره است و تفاوتی با هم ندارند احتمالا از دیدن فاکتورهایی که قیمت آنها تا دوبرابر با یکدیگر  اختلاف دارند تعجب می کنید و قیمت های بالاتر را ناشی از گرانفروشی آنها می دانید ولی واقعیت اینست که با توجه به رقابت شدید تولیدکنندگان پنجره این کیفیت محصول است که دلیل این اختلاف قیمت شده است.