UPVCمشخصات پنجره های استاندارد


برای انتخاب یک پنجره با کیفیت و استاندارد باید یک سری فاکتورها را درنظر بگیریم؛ که در این قسمت این عوامل تاثیر گذار در انتخاب شما را به صورت کامل توضیح داده شده است.

عوامل تاثیر گذار در انتخاب یک پنجره استاندارد:

پروفیل:

از عوامل تاثیر گذار در یک پروفیل استاندارد استحکام مکانیکی و مقاومت آن در برابر شرایط جوی و اشعه UV خورشید می باشد.

موارد ذکر شده را تولید کننده پروفیل می بایست در دو بخش طراحی پروفیل مناسب با دیواره های خارجی حداقل 3 میلیمتر (شکل 1) و همچنین افزودن ترکیباتی که باعث عدم تغییر رنگ در برابر نور خورشید و تابیدگی می شود را رعایت کند.

گالوانیزه:

با توجه به اینکه پروفیل های UPVC از جنس پلاستیک می باشد تنها وجود آهن تقویتی یا همان گالوانیزه داخل آنها استحکام پنجره را تضمین می کند و در کیفیت پنجره تاثیر بسزایی دارد.

به همین دلیل استفاده از بهترین پروفیل بدون گالوانیزه بیش از شش ماه دوام نخواهد داشت.

 

عوامل تاثیر گذار در گالوانیزه عبارت اند از:

ضخامت گالوانیزه: براساس استانداردی که برای ضخامت گالوانیزه وجود دارد، ضخامت آن نباید کمتر از 1/25 میلیمتر باشد و بهتر است از ضخامت های 1/5 به بالا استفاده شود.

مقطع گالوانیزه: مناسب ترین مقطع برای گالوانیزه قوطی کامل می باشد؛ ولی به دلیل طراحی پروفیل در برخی از مقاطع از گالوانیزه U شکل استفاده می شود که هر دو مورد استاندارد است.

لق نبودن داخل پروفیل UPVC : در صورت جذب بودن گالوانیزه عملکرد آن خیلی بهتر و باعث طول عمر بیشتر پنجره می شود.

دوخته شدن کامل گالوانیزه به پروفیل UPVC: براساس استاندارد، به فاصله 30 تا 40 سانتی متر بین گالوانیزه و پروفیل بایستی پیچ زده شود.

وجود گالوانیزه در تمامی مقاطع: برخی از تولید کنندگان برای پایین آوردن قیمت تمام شده فقط در بعضی نقاط پروفیل از گالوانیزه استفاده می کنند که همین امر در دراز مدت باعث بروز مشکلاتی در پنجره های UPVC می شود.

 

بکار بردن شیشه های دو جداره و سه جداره استاندارد:

مشخصات شیشه کارخانه ای استاندارد عبارت اند از:

شیشه ای که مورد استفاده قرار میگرد از نوع فلوت درجه یک باشد.

ضخامت دو شیشه با هم متفاوت باشد.(ترجیحا از شیشه 4 و 6 میلیمتر استفاده شود.)

اسپیسر مورد مصرف 10 میلیمتر به بالا باشد.

عملیاتی همچون برش دادن و شستشو با دستگاه اتوماتیک انجام شود.

از چسب های اولیه و ثانویه مرغوب استفاده شود.

رطوبت گیر و یا سیلیکاژل مورد استفاده، مرغوب باشد.

استفاده از گاز آرگون داخل شیشه ها

گاز آرگون در اتلاف انرژی تا حدود 5 درصد نسبت به هوا و همچنین جلوگیری از مات و کدر شدن داخل شیشه در بلند مدت به علت عدم وجود اکسیژن تاثیر دارد.

یراق آلات:

یکی از عواملی که در پنجره های UPVC باید به آن توجه شود و با دقت و وسواس خاصی انتخاب شود؛ یراق آلات پنجره می باشد.

در میان یراق آلات ها، یراق های آلمانی از کیفیت مناسبی برخودار هستند، ولی در میان برندهای ترکیه هم یراق آلات مناسب دیده می شود.

توصیه می شود برای یراق هایی که پیچیدگی مکانیزمی دارند مانند یراق های دو جهت بازشو از یراق آلات آلمانی استفاده شود و برای یراق های ساده مانند یراق تک حالته و کلنگی و درب از یراق آلات معتبر ترکیه استفاده گردد.

از اجزاهای دیگری که در کارایی پنجره تاثیر دارند می توان به لولاها، دستگیره ها و زاماک اشاره کرد.

برای بالا بردن کارایی و دوام پنجره توصیه می شود به جای استفاده از لولای ساده از لولاهای قابل تنظیم استفاده گردد و همچنین برای بازشوهای با عرض بیشتر از 85 سانتی متر و مخصوصا دربها از لولای قوی 3D استفاده گردد.

لاستیک های آببندی:

یکی دیگر از مهم ترین عواملی که در کیفیت پنجره ها تاثیر بسزایی دارد استفاده از لاستیک های با کیفیت برای درزگیری و آببندی پنجره ها می باشد. در صورتی که شما از بهترین برند پروفیل و یراق استفاده کنید اما در قسمت درزگیری و آببندی از لاستیک های بی کیفیت استفاده شود به مرور زمان این لاستیک ها حالت انعطاف پذیری خود را از دست داده و باعث بروز مشکلاتی همچون نفوذ آب باران، گرد و خاک و سرما و نفوذ صدا از درزها می شود.

لاستیک های EPDM ، از بهترین جنس لاستیک ها می باشند که از آنها در صنایع اتومبیل در بخش درزگیری و آببندی دربهای خودرو استفاده می شود.

این لاستیک ها طوری طراحی شده اند که در مقابل عوامل جوی مقاوم هستند و دچار شکنندگی، پارگی و تغییر شکل نمی شوند و توان بالایی  در مقابل سایش و استهلاک دارند.

کیفیت ساخت پنجره:

در قسمت ساخت پنجره ها عواملی که بر کیفیت پنجره تاثیر می گذارد استفاده از ماشین آلات مدرن به همراه پرسنل با تجربه می باشد.

نصب استاندارد:

در نهایت با بکارگیری مجموعه ای مرغوب از پروفیل، یراق آلات و شیشه و نهایتا رعایت اصول استاندارد در نصب؛ پنجره ای با کیفیت و دوام بالا را در اختیار خواهید داشت.

رعایت تمامی استانداردها در هنگام نصب مراحل پایانی یک پنجره با کیفیت می باشد.