یو پی وی سی


برای انتخاب یک پنجره با کیفیت و استاندارد باید یک سری فاکتورها را درنظر بگیریم؛ که در این قسمت این عوامل تاثیر گذار در انتخاب شما را به صورت کامل توضیح داده شده است.

عوامل تاثیر گذار در انتخاب یک پنجره استاندارد:

پروفیل:

از عوامل تاثیر گذار در یک پروفیل استاندارد استحکام مکانیکی و مقاومت آن در برابر شرایط جوی و اشعه UV خورشید می باشد.

موارد ذکر شده را تولید کننده پروفیل می بایست در دو بخش طراحی پروفیل مناسب با دیواره های خارجی حداقل 3 میلیمتر (شکل 1) و همچنین افزودن ترکیباتی که باعث عدم تغییر رنگ در برابر نور خورشید و تابیدگی می شود را رعایت کند.

گالوانیزه:

با توجه به اینکه پروفیل های UPVC از جنس پلاستیک می باشد تنها وجود آهن تقویتی یا همان گالوانیزه داخل آنها استحکام پنجره را تضمین می کند و در کیفیت پنجره تاثیر بسزایی دارد.

به همین دلیل استفاده از بهترین پروفیل بدون گالوانیزه بیش از شش ماه دوام نخواهد داشت.

 

عوامل تاثیر گذار در گالوانیزه عبارت اند از:

ضخامت گالوانیزه: براساس استانداردی که برای ضخامت گالوانیزه وجود دارد، ضخامت آن نباید کمتر از 1/25 میلیمتر باشد و بهتر است از ضخامت های 1/5 به بالا استفاده شود.

مقطع گالوانیزه: مناسب ترین مقطع برای گالوانیزه قوطی کامل می باشد؛ ولی به دلیل طراحی پروفیل در برخی از مقاطع از گالوانیزه U شکل استفاده می شود که هر دو مورد استاندارد است.

لق نبودن داخل پروفیل UPVC : در صورت جذب بودن گالوانیزه عملکرد آن خیلی بهتر و باعث طول عمر بیشتر پنجره می شود.

دوخته شدن کامل گالوانیزه به پروفیل UPVC: براساس استاندارد، به فاصله 30 تا 40 سانتی متر بین گالوانیزه و پروفیل بایستی پیچ زده شود.

وجود گالوانیزه در تمامی مقاطع: برخی از تولید کنندگان برای پایین آوردن قیمت تمام شده فقط در بعضی نقاط پروفیل از گالوانیزه استفاده می کنند که همین امر در دراز مدت باعث بروز مشکلاتی در پنجره های UPVC می شود.

 

بکار بردن شیشه های دو جداره و سه جداره استاندارد:

مشخصات شیشه کارخانه ای استاندارد عبارت اند از:

شیشه ای که مورد استفاده قرار میگرد از نوع فلوت درجه یک باشد.

ضخامت دو شیشه با هم متفاوت باشد.(ترجیحا از شیشه 4 و 6 میلیمتر استفاده شود.)

اسپیسر مورد مصرف 10 میلیمتر به بالا باشد.

عملیاتی همچون برش دادن و شستشو با دستگاه اتوماتیک انجام شود.

از چسب های اولیه و ثانویه مرغوب استفاده شود.

رطوبت گیر و یا سیلیکاژل مورد استفاده، مرغوب باشد.

استفاده از گاز آرگون داخل شیشه ها

گاز آرگون در اتلاف انرژی تا حدود 5 درصد نسبت به هوا و همچنین جلوگیری از مات و کدر شدن داخل شیشه در بلند مدت به علت عدم وجود اکسیژن تاثیر دارد.

یراق آلات:

یکی از عواملی که در پنجره های UPVC باید به آن توجه شود و با دقت و وسواس خاصی انتخاب شود؛ یراق آلات پنجره می باشد.

در میان یراق آلات ها، یراق های آلمانی از کیفیت مناسبی برخودار هستند، ولی در میان برندهای ترکیه هم یراق آلات مناسب دیده می شود.

توصیه می شود برای یراق هایی که پیچیدگی مکانیزمی دارند مانند یراق های دو جهت بازشو از یراق آلات آلمانی استفاده شود و برای یراق های ساده مانند یراق تک حالته و کلنگی و درب از یراق آلات معتبر ترکیه استفاده گردد.

از اجزاهای دیگری که در کارایی پنجره تاثیر دارند می توان به لولاها، دستگیره ها و زاماک اشاره کرد.

برای بالا بردن کارایی و دوام پنجره توصیه می شود به جای استفاده از لولای ساده از لولاهای قابل تنظیم استفاده گردد و همچنین برای بازشوهای با عرض بیشتر از 85 سانتی متر و مخصوصا دربها از لولای قوی 3D استفاده گردد.

لاستیک های آببندی:

یکی دیگر از مهم ترین عواملی که در کیفیت پنجره ها تاثیر بسزایی دارد استفاده از لاستیک های با کیفیت برای درزگیری و آببندی پنجره ها می باشد. در صورتی که شما از بهترین برند پروفیل و یراق استفاده کنید اما در قسمت درزگیری و آببندی از لاستیک های بی کیفیت استفاده شود به مرور زمان این لاستیک ها حالت انعطاف پذیری خود را از دست داده و باعث بروز مشکلاتی همچون نفوذ آب باران، گرد و خاک و سرما و نفوذ صدا از درزها می شود.

لاستیک های EPDM ، از بهترین جنس لاستیک ها می باشند که از آنها در صنایع اتومبیل در بخش درزگیری و آببندی دربهای خودرو استفاده می شود.

این لاستیک ها طوری طراحی شده اند که در مقابل عوامل جوی مقاوم هستند و دچار شکنندگی، پارگی و تغییر شکل نمی شوند و توان بالایی  در مقابل سایش و استهلاک دارند.

کیفیت ساخت پنجره:

در قسمت ساخت پنجره ها عواملی که بر کیفیت پنجره تاثیر می گذارد استفاده از ماشین آلات مدرن به همراه پرسنل با تجربه می باشد.

نصب استاندارد:

در نهایت با بکارگیری مجموعه ای مرغوب از پروفیل، یراق آلات و شیشه و نهایتا رعایت اصول استاندارد در نصب؛ پنجره ای با کیفیت و دوام بالا را در اختیار خواهید داشت.

رعایت تمامی استانداردها در هنگام نصب مراحل پایانی یک پنجره با کیفیت می باشد.

 

   

 

 

برای تعویض پنجره های قدیمی شما با پنجره های جدید (UPVC) مراحلی باید طی شود، که در این بخش تمامی این مراحل توضیح داده شده است.

 • برای تعویض پنجره های قدیمی با پنجره های UPVC ابتدا پنجره های قبلی را از محل خود خارج کرده و پنجره های جدید را جایگزین می کنیم.

به این صورت که فریم دور پنجره ی قبلی را حفظ کرده و پنجره ی جدید را روی آن نصب می کنیم. دلیل این کار داشتن استحکام بالاتر فریم فلزی پنجره قبلی می باشد و همچنین دیگر نیازی به تخریب و بنایی نیست.

 • نصب پنجره ی UPVC بصورت کاملا دقیق و تراز
 • نصب شیشه ها بر روی پنحره های جدید UPVC
 • درزگیری و آببندی کامل و دقیق پنجره ها توسط فوم و ماستیک
 • تنظیم و ریگلاژ دقیق بازشوهای پنجره
 • درنهایت برداشتن لیبل ها و تمیز کردن فریم و شیشه ها

 

 

 

مشکلاتی که در اثر استفاده از پروفیل، یراق و شیشه های غیر استاندارد اتفاق می افتد و باعث می شود کیفیت و دوام پنجره شما پایین بیاید و آن عملکرد رضایتبخش را نداشته باشد عبارت است از:

 • ایجاد تغییر رنگ و تابیدگی در پروفیل در اثر اشعه نور خورشید
 • افتادگی قسمت های بازشو و در نتیجه عدم بسته شدن آنها
 • خرابی لاستیک ها و به وجود آمدن مشکل در قسمت درزگیری و آببندی که باعث ورود آب باران، سرو صدا و گرد و غبار می شود.
 • بروز مشکل در یراق آلات پنجره
 • بخارگرفتگی و مات شدن داخل شیشه ها

 

 

زمانی که پنجره های قدیمی خود را با پنجره های UPVC تعویض می نمایید، می توانید از بازشوهایی با حالتهای مختلف برای پنجره ی خود استفاده نمایید که در این قسمت انواع این بازشو ها و عملکرد آنها توضیح داده شده است.

بازشوی تک حالته: بازشوهای تک حالته مانند پنجره های لولایی ساده باز و بسته می شوند.

بازشوی دو حالته: بازشوهای دو حالته پرکاربردترین نوع بازشوها در پنجره های UPVC هستند که علاوه بر کارایی یراق تک حالته، در حالتی دیگر از ضلع بالا حدود 20 سانتی متر باز می شوند.

دو حالته بودن بازشوهای پنجره باعث می شود بدون اینکه پنجره با پرده تداخل داشته باشد، تهویه هوا (مخصوصا در فصل تابستان ) را داشته باشید.

نکته مهم: به دلیل بالا بودن قیمت پنجره های کشویی و همچنین آببندی و درزگیری کمتر آنها نسبت به پنجره های لولایی معمولا استفاده از بازشوی دو حالته توصیه می شود.

بازشوی کلنگی: این نوع بازشوها که معمولا در پنجره های سرویس ها از آنها استفاده می شود فقط از قسمت بالا حدود 20 سانتی متر باز می شوند.

بازشوی کشویی: این بازشوها درون ریل داخل پنجره قرار گرفته و به سمت چپ و راست حرکت می کنند.

مزیت این پنجره ها سهولت استفاده و گیر نکردن پرده و اشیا نزدیک پنجره می باشد و معایب آن همان طور که در قسمت بالا گفته شد قیمت بالای آن و همچنین درزگیری و آببندی پایین تر آن می باشد.

بازشوی فولکس واگنی: عملکرد این بازشوها شبیه به درب های ون می باشد که مزیت این بازشوها سهولت استفاده از آنها می باشد که همانند پنجره های کشویی می باشد و آببندی و درزگیری قوی آن که همانند پنجره های دو حالته لولایی است. معایب این پنجره ها گران بودن قیمت آنها و احتمال خرابی به دلیل مکانیزم پیچیده آنهاست.

 

 

با توجه به اهمیت صرفه جویی در انرژی و همچنین کاهش صداهای مزاحم و عدم نفوذ گرد و خاک و آب باران به داخل منزل، پنجره ها از اهمیت خاصی برخوردار شدند و در حد یکی از لوازم اصلی خانه مورد توجه قرار گرفته اند.

به همین علت افرادی که مشکلات و دغدغه های ذکر شده را دارند تصمیم می گیرند پنجره های قدیمی را با پنجره های UPVC تعویض کنند.

به همین منظور نیاز به انتخاب یک پنجره ساز خوب با مشخصه هایی نظیر کیفیت بالا، قیمت مناسب، پشتیبانی قوی، خدمات پس از فروش و همچنین خوش قول و مورد اطمینان داریم.

در مشخصه های ذکر شده ، قیمت از اهمیت زیادی برخوردار است ولی باید این را هم در نظر داشته باشیم که قیمت و کیفیت دو عامل جدایی ناپذیر هستند.

بعنوان مثال فرض کنید می خواهید ماشین لباسشویی خریداری نمایید . آیا تصور میکنید که ( ماشین میخواهد لباس بشوید و فرقی در ماشین ها وجود ندارد) پس پایین ترین قیمت را خریداری می کنید و یا  کیفیت و خدمات و برند آن برای شما علاوه بر قیمت اهمیت دارد.

با یک تحقیق ساده در بازار پی می برید که برای یک ماشین لباسشویی 8 کیلویی سه محدوده قیمت وجود دارد که عبارتند از:

 • ماشین لباسشویی چینی و یا برند متفرقه و بدون گارانتی با قیمت حدود یک میلیون تومان .
 • ماشین لباسشویی کره ای و یا برند ایرانی مرغوب و دارای گارانتی با قیمت حدود دو میلیون تومان .
 • ماشین لباسشویی آلمانی و دارای گارانتی با قیمت حدود سه میلیون تومان .

هر سه رده کالا های فوق مشتریان خود را دارد ولی شما جزء مشتریان کدام رده هستید؟

حال اگر تصور می کنید پنجره ، پنجره است و تفاوتی با هم ندارند احتمالا از دیدن فاکتورهایی که قیمت آنها تا دوبرابر با یکدیگر  اختلاف دارند تعجب می کنید و قیمت های بالاتر را ناشی از گرانفروشی آنها می دانید ولی واقعیت اینست که با توجه به رقابت شدید تولیدکنندگان پنجره این کیفیت محصول است که دلیل این اختلاف قیمت شده است.

 

در فاکتورها و قرارداد های یو پی وی سی دقت نمایید که تمامی هر آنچه طبق نیازتان سفارش داده اید به صورت کامل ذکر شده باشد؛ که در این بخش قسمت های یه فاکتور کامل UPVC را برای شما شرح داده ایم:

 • برند و رنگ پروفیل UPVC
 • ضخامت گالوانیزه تقویتی و نوع لاستیک های درزگیری و آببندی استفاده شده در پنجره ها
 • برند و نوع یراق آلات
 • رنگ، ضخامت، تزریق گاز آرگون و نوع ساخت در شیشه های دو جداره
 • کنترل کامل نقشه های طراحی شده از جهت نوع و جهت بازشوها، محل کتیبه ها و لتهای پنجره ها و ...
 • هزینه های جانبی نظیر حمل، مواد درزگیری و آببندی، برشکاری ها و دمونتاژ پنجره های قبلی و ... (در صورت نیاز)
 • هزینه نصب
 • هزینه توری در صورت درخواست
 • درج مدت گارانتی و پشتیبانی
 • زمان تحویل و نصب پنجره ها و نحوه پرداخت مبالغ

و در نهایت اینکه تمامی هزینه ها در فاکتور ذکر شده باشد و بعداز اتمام کار هزینه ای اضافی دریافت نگردد.